Amps

Z racji tego że wzmacniacz posiada jedno wyjście głośnikowe, czy można podłączyć do niego na przykład dwie kolumny 8ohm lub 16ohm?

Tak. Większość kolumn posiada dwa gniazda co umożliwia łączenie kolumn. Od strony technicznej nie ma to znaczenia czy kolumny są spięte razem na gniazdach wyjściowych wzmacniacza czy na gniazdach kolumnowych. Można spinać dwie kolumny po 8ohm, dwie lub cztery po 16ohm. 

Czy można używać wzmacniacza na zasilaniu 230V oraz 120V?

Tak, wszystkie wzmacniacze posiadają przełącznik zasilania, który umożliwia zmianę trybu 120V/230V.

Czy wzmacniacz jest odporny na zalanie płynami?

Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń elektrycznych należy chronić sprzęt przed zalaniem. Generalnie Stomp-Head nie jest narażony na taką sytuację, że pozostawimy na nim napój jak to często  bywa w przypadku tradycyjnych head'ów lub wzmacniaczy combo. Na tym wzmacniaczu po prostu nie ma na to miejsca. Przewidzieliśmy jednak taką sytuację, dlatego też umieściliśmy wszystkie otwory wentylacyjne w  takich miejscach aby maksymalnie uchronić newralgiczne elementy wzmacniacza przed łatwym dostaniem się  do nich płynów np. gdyby ktoś przypadkowo wylał na wzmacniacz jakiś napój.

Mam kolumnę 4 głośnikową. Czy mogę ją podłączyć do wzmacniacza?

Tak, do Stomp-Heada możesz podłączyć kolumnę z dowolną kombinacją wbudowanych głośników.

Czy jest wymagany jakiś specjalny przewód głośnikowy do połączenia stomp-head'a z kolumną?

Można stosować standardowy przewód jack-jack do kolumn PA. Nie ma potrzeby stosowania kabla o zwiększonym przekroju. Przewód głośnikowy nie jest narażony na zakłócenie w taki sposób taki jak ma to miejsce w przypadku przewodów sygnałowych łączących instrument i efekty. Można stosować więc przewody o sporej długości bez utraty jakości dźwięku. Instalując wzmacniacz w pedałbordzie będziesz zapewne potrzebował ok. 5-15m kabla. 
Przy takich długościach wystarczą przekroje przewodu rzędu 2x0,75-1,5mm.

Czy mogę wymienić lampy 12AX7 ponieważ preferuję lampy konkretnego producenta?

Nie zaleca się wymiany lamp na inne jeśli nie uległy uszkodzeniu. Optymalne parametry pracy lamp zostały ustawione procesu produkcyjnego. Charakterystyka każdej lampy jest ustalana indywidualnie w każdym wzmacniaczu w układzie MTD (Master Tube Design) w celu uzyskania jak najlepszych zamierzonych parametrów jej pracy. Wymiana na nowe nie wpłynie na poprawę dźwięku ponieważ te zastosowane przez nas zostały zestrojone optymalnie do pracy wzmacniacza. Tylko w razie uszkodzenia należy wymienić lampy na nowe. Lampy w układzie MTD pracują w warunkach, które zapewniają bardzo długą żywotność, jeśli nie ulegną uszkodzeniu mechanicznemu to nie będzie potrzeby wymiany ich na nowe przez wiele lat.
Tutaj takiej sytuacji nie ma.

Czy jest możliwość sterowania funkcjami wzmacniacza przy użyciu zewnętrznego kontrolera?

Tak wzmacniacze posiadają taką możliwość. Możne kontrolerem zewnętrznym przełączać brzmienia CLEAN, CRUNCH, DRIVE oraz BOOST.

Co się stanie jeśli podczas gry zostanie odłączona kolumna głośnikowa?  Czy jest niebezpieczeństwo awarii jak w przypadku większości wzmacniaczy lampowych?

Sytuacja nie jest tak groźna jak w tradycyjnych wzmacniaczach lampowych. Stomp-Head może pracować bez podłączenia kolumny głośnikowej. We wzmacniaczach tradycyjnych w takiej sytuacji narażone jest na przebicie trafo głośnikowe.

Czy mogę używać wzmacniacza bez podłączenia głośnika?

Tak. Jeśli do wyjścia głośnikowego wzmacniacza nie jest podłączony kabel to wzmacniacz mocy nie jest aktywny. Stomp-Head może być używany również jako preamp. podłączony z wyjścia liniowego bezpośrednio do systemu PA. Wyjście liniowe posiada dwa tory z symulacją kolumny głośnikowej i bez symulacji. Oba sygnały można wyprowadzić za pomocą kabla jack stereo.
 

Efektywność stopnia mocy jest 200Wat natomiast selektorem można wybrać maksymalnie 90Wat. Jaka jest więc maksymalna moc wzmacniacza?

Wszystkie nasze końcówki  mocy dedykowane do wzmacniaczy gitarowych maja moc 200W, po to aby zachować odpowiednią rezerwę i właściwe parametry przy mocy użytkowej 90Watt.
Ta różnica powoduje ze nasze wzmacniacze zachowują się tak samo jak wzmacniacze lampowe o tej samej mocy, jednocześnie zapewniając odpowiednią przestrzeń do zachowania dynamiki przy stosowaniu kolumn głośnikowych o różnej impedancji 4-16ohm.

Stosowane przez nas końcówki mocy nie ulegaja przesterowaniu czyli sa przeźroczysta dla dźwięku.
O przesterowaniu stopnia wyjściowego i ostatecznym poziomie mocy decyduje układ lampowy wzmacniacza.
Tak więc ostatecznie wykorzystujemy maksymalnie 90Watt mocy a rezerwa zapewnia uzyskanie właściwych parametrów brzmieniowych ( nasycenie , kompresja...).

Czy można użyć Stomp-Heada jako samej końcówki mocy i podłączyć do niego inny preamp?

Tak można podłączyć się do stopnia mocy używając wejścia RETURN EFX-Loop. Wówczas będzie aktywna tylko regulacja MASTER oraz BOOST

Czy głośność stomp-head’a jest podobna do wzmacniaczy lampowych o tej samej mocy.

Tak. Gwarantujemy że głośność stomp-head’a w niczym nie ustępuje wzmacniaczom lampowym. Użytkowa moc Stomp-head’a jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych konstrukcji lampowych. Przy tym dynamika, kompresja dźwięku i charakter zniekształceń jest również taki jak w układach lampowych.
Aby uzyskać takie parametry stosujemy w Stomp-Headach wzmacniacze o dwukrotnie większym zapasie mocy niż jego moc użytkowa. Dla przykładu wzmacniacze SH6 i SH7 dysponują mocą 200Wat aby dorównywały klasycznym wzmacniaczom lampowym o mocy 90Wat.

  1. pl
  2. en
Taurus Custom Shop

Taurus Custom

Designed by musicians for musicians